راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی
 • » مقالات » راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی
 • امتیاز 4.39

  راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی

  رمز و راز موفقیت

  The secret of change

  اگر ما تغییر نکنیم، رشد نمی کنیم. ” اگر رشد نکنیم ما واقعاً زندگی نمی کنیم “

  اکثر ما به دنبال تغییرات مثبت در زندگی هستیم، اما سؤالی که باقی می ماند: چگونه؟

  مهم نیست که هدف برزگ یا کوچک است. نیاز به تغییر اغلب در زندگی شما وجود دارد. شما می توانید شروع جدیدی را ایجاد کنید و آن را به یک عادت تبدیل کنید، پس منتظر نمانید تا از واگن قطار سقوط کنید و سپس تغییرات جدیدتان را انجام دهید. شما باید خود پیش قدم شوید و این تغییرات پایدار را در زندگی انجام دهید. پس تنبلی نکنید.

  تغییر چیست؟

  تغییر چیزی بیش از تشکیل یک سری عادات نیست. به زندگی خود نگاه کنید. آنچه که شما انجام می دهید، آنچه که فکر می کنید یا رفتاری را انجام می دهید؛ همه ی این ها عادت هستند.

  • شما شب را صبح می کنید.
  • به سر کار خود می روید و به طور کلی برنامه های روزمره خود را دنبال می کنید.
  • شما با افراد و شیوه های مختلف ارتباط برقرار کرده و به آن ها واکنش نشان می دهید.
  • شما به خانه می روید و سکوت و آرامش را تجربه می کنید و سپس خواب

  و ما این روال را دنبال می کنیم.

  البته تفاوت هایی در این روال وجود دارد. اما به ندرت ممکن است فعالیت های پایدار و در حال انجام را با روش جدیدی برای انجام کارهایتان عوض کنید.

  شما الگوهای بسیاری از عادت های روزانه خود را در طول سال ها توسعه داده اید و اکثر عادت های روزانه ی خود را به اندازه ی کافی تکرار کرده اید تا مدار مغزی شما در این رفتارها تثبیت شده است.

  در دوره های اخیر، سرعت تغییر ( تغییرات پایدار در زندگی ) به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و همه ی ما باید راهی برای خلاقیت و مواجه شدن با این واقعیت زندگی کردن پیدا کنیم.

  همان طور که مدیران و رهبران سازمان ها با یک شیوه سازنده، تغییرات را مدیریت می کنند. ما نیز برای موفقیت و موفق بودن در حرفه، کار، روابط و زندگی، باید تغییرات مثبت و خلاقیت را به کار ببریم.

  رهبران و مدیران و افراد سازگار و خلاق در مدیریت تغییر در ۳ اصل توافق نظر دارند:

  ۱- تغییر ذاتاً مبهم است و کسانی که با تغییرات خلاقانه مواجه می شوند، تحمل زیادی برای عدم قطعیت و ” سایه خاکستری ” دارند.

  ۲- مدیران معروف تغییر ، یک ” تک کلمات ” سازنده دارند.

  آن ها خود را به لحاظ ذاتی قدرتمند می دانند و در خود توانایی کنترل عناصر وضعیتی که در آن خودشان را پیدا می کنند، را دارند. برخی از شرایط را به سختی می توان تغییر داد، اما شیوه ای که ما به آن ها پاسخ می دهیم همیشه یک انتخاب است و ما همیشه دارای یک حوزه نفوذ هر چند کوچک هستیم. ما با تمرکز بر این حوزه نفوذ و صرف هزینه انرژی در منطقه خارج از آن، می توانیم این دایره کنترل را گسترش دهیم. ما باید بدانیم همیشه راه حلی هایی برای مشکلات وجود دارند.

  ۳- کسانی که با تغییرات رو به رو می شوند، مخزن خوبی از انرژی احساسی، جسمی و ذهنی دارند. هنگامی که همه چیز سخت می شود، رهبران و مدیران در این مخزن شروع به کار می کنند.

  احساس هدف برای موفقیت و اثربخشی ضروری است و کسانی که بدون اراده واضح کاری را انجام می دهند و دلیل انجام آن را نمی دانند، پایه ای برای ادامه کار در پیش رویشان نخواهند داشت.

  موفقیت معمولاً با پایداری همراه است و پایداری زمانی ممکن است که ارزش های خود را روشن کرده اید و قادر به ساختن پایه ای از هدف خود هستید. افراد موفق برای تغییر، راه های جدیدی را پیدا می کنند و راه خود  را به صورت بسیار خلاقانه برای دستیابی به نتایج مثبت ادامه می دهند.

  پایداری به این معنی نیست که از طریق نیرویی به حرکت درآیید. اگر شما قادر به دستیابی به موفقیت در یک راه نیستید، به دنبال راه حل های خلاق تر و پاسخ های نوآورانه به مشکلات باشید.

  برای پایداری و تغییر باید به صورت گسترده ای مطالعه کنید و خود را به حوزه تخصص خود محدود نکنید. سعی کنید ارتباطی بین عناصر به ظاهر جدا و متنوع در زندگی و تجربیات خود پیدا کنید. خوب خوردن، خواب کافی و ورزش منظم و مدیتیشن می تواند میزان انرژی شما در این راه را افزایش دهد.

  تجربه ما از زندگی بازتابی از دنیای درونی ماست. چشم انداز ما با ذهن ما رنگ می شود و آن را هر روز به راه رفتن وا می دارد. بسیاری از افراد از این موضوع که می توانند سازنده باشند، بی اطلاع هستند و فکر می کنند که زندگی “فقط اتفاق می افتد” . اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، باید مسئولیت ایجاد تجربه جدید خود را بپذیرید. افکار شما، تجربیات یک کیفیت مشابه را در زندگی تان جلب می کنند، بنابراین بسیار حیاتی است که تفکر شما سازنده، مثبت و تأیید کننده باشد.

  احساس خوب کلید و راز تغییر است.

  در حالی که افراد به طور پیش فرض شرایط زندگی خود را ایجاد می کنند، تمرین و هدایت و توجه شما می تواند زندگی شما را به شدت تغییر دهد. این امر نباید فرآیند پیچیده یا دشواری باشد. در این راه ( تغییر ) ما علاوه بر کنترل ذهن ، مدیتیشن ، تجسم و تصدیق بی پایان، یک ابزار ناوبری دیگری داریم که طبیعت آن را به ما ارائه می دهد و آن چیزی نیست جز ” احساسات ما “

  احساسات می توانند تصدیق، پذیرفته و مورد رسیدگی قرار گیرند. با احساسات است که شما می توانید تفکر خود را به سمت انرژی مثبت و توانمندسازی هدایت کنید.

  وقتی احساس بدی می کنی، می توانی راهی برای خروج پیدا کنی و مهم نیست که بیش از حد از خودت انتظار داشته باشی. در این راه کمک حال شما برای خروج از تنگنا: احساسات، امید، آرامش و خوش بینی هستند که اغلب ساده ترین چیزهایی است که برای رسیدن به آن نیاز دارید. پس استراحت کنید و قبول کنید که همه چیز خوب است و زندگی شما، از شما حمایت می کند. این امر مثل فردی است که در حال غرق شدن است و تلاش می کند تا روی آب شناور شود. افکار این طبیعت مثبت و احساسات بهتری که با آن می آید – چیزی است که شما باید آن را پیدا کنید.

  تغییر ( تغییرات پایدار ) طول می کشد. 

  گاهی اوقات برای تغییر باید تحول اساسی در خود به وجود آورید. تلاش برای تحمیل سرعت تغییرات می تواند منجر به فاجعه شود. رودخانه ها به ندرت مسیر درستی را طی می کنند، اما آب جریان دارد و در نهایت این رودخانه به دریا می رسد. پس چرا شما مثل رودخانه عمل نمی کنید و کم کم و در نهایت خود را به مقصد نمی رسانید.

  برای تغییر باید مداومت و پشتکار داشته باشید.

  تمام سفرها به صورت یک گام و در یک زمان ادامه دارند و تغییر زندگی شما این است که تصدیق کنید که این روند مهم است. پس در سفر ( مسیر تغییر ) استراحت کنید و از سوار شدن لذت ببرید و نهایتاً در مقصد ( تغییر دلخواه ) از همه چیز لذت ببرید.

  تغییر می تواند ناراحت کننده باشد.

  همانطور که در مسیرهای جدید قرار می گیریم و راه های ناآشنا را تجربه می کنیم. مسیر تغییر نیز می تواند عجیب و غریب باشد ولی ذهن ما باید جذب کند!

  برای درک این موضوع یک زمان را به یاد آروید، وقتی که خود را در یک وضعیت ناآشنا می بینید یا شاید کار جدیدی را شروع کرده اید یا به یک شهر جدید منتقل شده اید. در این شرایط همه چیز ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد ولی شما پایداری می کنید و به زودی با وضعیت جدید آشنا می شوید و خود را با آنجا وفق می دهید و کم کم شروع به احساس بهتر بودن خواهید می کنید.

  در این مسیر ناآشنا، شما می توانید ” ترس از ناشناخته” را با آرام کردن اندیشه های خود در جهت تأیید و حمایت از آن ( تغییر ) کاهش دهید. تغییر زندگی شما در این حالت این است که حاضر به کنار آمدن با شرایط جدید باشید. شما در چنین زمانی می توانید احساس خوبی داشته باشید و به یاد داشته باشید: شما عاشق هستید، پس همه چیز خوب است.

  برای تغییر = برو با جریان

  کلید تغییرات پایدار این است که گردش رفاه طبیعی شما جریان یابد. عجله ای نیست، جریان خودش شما را می برد.

  یک مثال خوب در این زمینه آب است. آب زمین را جستجو می کند و همیشه مقاومت می کند. آب می تواند در طول سال ها، سنگ های تیز را به سنگ های کوچک و صیقلی تبدیل و کانال های عمیق و عمیق را از طریق یک چشم انداز برش دهد. پس این آب چگونه مبدل است ولی ما نباشیم!

  تغییر زندگی شما این است که برای ” دنبال کردن سعادت خود” با جریان حرکت کنید، پس بیائید آرام باشیم و به زندگی خود بچسبیم. این عمل ممکن است شما را به سواحل شگفت انگیزی برساند.

  ایجاد یک روش جدید تفکر می تواند زمان ببرد اما برای رسیدن به هر چیزی، عمل پایدار کلید موفقیت است. با وجود قطره های زیاد است که سطل پر می شود، تغییر زندگی خود و رسیدن به موفقیت دلخواه سخت نیست.

  برای تغییر رفتار ( راز تغییر ) شما باید مغز خود را دوباره بسازید! بازسازی مغز شما تمرین، صبر و دانش را به نحوی و به صورت مجموع می طلبد.

  این انرژی شماست! آیا شما نمی توانید از آن استفاده کنید؟ پس وقت آن رسیده که برای خودت وقت بذاری و فقط خودت باشی و خودت. پس انرژی خود را برای تغییر به دست آورید و از آن به معنای واقعی و کامل استفاده کنید و زمانی که در آن قرار دارید را به خود اختصاص دهید. در این راه اگر تغییر مؤثری را تجربه کنی، می توانی زندگی خود را بهبود ببخشی.

  اما اگر شما مجبور بودید فقط دو کلمه، دو کلمه کوچک را انتخاب کنید که شما را قادر سازد که زندگی خود را تغییر دهید، از چه کلماتی استفاده می کردید؟

  من می توانم ” من می توانم “

  من مسئول زندگی ام هستم.

  اولین کلمه ” من” است. برای من، این تأکید وجود دارد که چه کسی باید تغییر کند. شما مسئولیت کامل زندگی خود را برعهده دارید، پس هرگز امید خود را برای تغییر در شخص دیگری قرار ندهید.

  استفن کوی ” نویسنده کتاب ۷ عادت افراد بسیار مؤثر “ تأکید می کند که ” سخت ترین دغدغه های ما، تبدیل شدن به بذرهایی است که شخصیت ما را شکل داده و قدرت های داخلی ما را توسعه می دهند. آزادی، برای رسیدگی به شرایط دشوار در آینده و الهام بخشیدن به دیگران برای انجام این کار نیز هست.

  ما می توانیم هر کاری را که واقعاً ذهن ما در بر می گیرد و قلبمان را تسخیر می کند را به انجام برسانیم.

  شما همیشه می توانید در مورد رؤیاهای خود ” می توانید انجام دهید ” را به جای ” نمی توانید انجام دهید” انتخاب کنید.

  شما ( ذهن شما ) مسئولیت ۱۰۰ درصد اعمال و افکار خود را بر عهده دارید و اگر به این عمل واقف شوید، متوجه خواهید شد که می توانید تغییر کنید و این می تواند شامل هر آنچه که شما می خواهید باشد.

  ” هر سفر با یک قدم شروع می شود ” پس قدم اول را برای تغییر بردارید و بدانید، تصدیق و پذیرش جایی که در حال حاضر هستید، راهی برای شروع یک روند آگاهانه از تغییرات پایدار در زندگی است. شما توانایی این که زندگی خود را برای همیشه بهبود ببخشید را دارید، پس اکنون شروع کنید.

  change

  دانش شرطی کردن موفقیت و راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی

  من همیشه از اینکه می توانم تغییرات پایداری را در افراد به وجود آورم به خود مغرور بودم. اما یک روز از خواب غفلت بیدار شدم. مردی که زمانی به کمک من سیگار را ترک کرده بود، نزدم آمد، سیگاری روشن کرد و گفت: تو موفق نشدی!

  من که کنجکاو شده بودم، پرسیدم ( منظورت چیست؟)  او گفت: پس از جلسه ای که با هم داشتیم، به مدت دو سال و نیم سیگار نکشیدم. اما یک بار در اثر فشار روحی، سیگاری روشن کردم و از آن موقع تاکنون دوباره به سیگار پناه آوردم. همه اش تقصیر تو بود! تو ذهن من را به طور کامل برنامه ریزی نکرده بودی!

  گرچه صحبتهای این مرد، خالی از خشونت نبود، اما نکته مهمی را به من آموخت. من دریافتم که ما باید شخصاً مسئولیت تغییرات خود در زندگی را به عهده بگیریم. هیچ کس نمی تواند ذهن شما را ( برنامه ریزی ) کند. این شما هستید که باید خود را شرطی کنید.

  هر تغییری که در خود ایجاد کنیم، فقط جنبه موقت دارد، مگر اینکه خود را ( و تنها خود، نه کسی یا چیزی دیگر را ) مسئول ایجاد آن تغییر بدانیم. خصوصاً باید به این سه اصل، معتقد شویم:

  ۱- تغییر، باید ایجاد شود. ( نه اینکه خوب است تغییر کنم )

  ۲- من باید این تغییر را ایجاد کنم.  ( دیگران ممکن است راهنمایی کنند، اما مسئولیت با من است )

  ۳- من می توانم تغییر را به وجود آورم. ( عادت ها را خودم ایجاد کرده ام، پس خودم هم می توانم آنها را تغییر دهم )

  پس عامل واقعی و راز تغییر چیست؟ ایجاد تغییرات پایدار در زندگی چگونه شکل می گیرد؟

  تغییر ، هنگامی ایجاد می شود که ما احساسی را که نسبت به یک تجربه معین داریم، عوض کنیم.

  تا زمانی که از کشیدن سیگار ، لذت می برید، قادر به ترک آن نیستید. تغییر پایدار ، هنگامی ایجاد می شود که سیگار را چیزی تهوع آور و مایه ی مرگ بدانید.

  گرچه پذیرفتن این حقیقت دشوار است، اما عکس العمل های رفتاری ما ناشی از عواطف قلبی است و نه محاسبه هوشمندانه.

  ممکن است بدانید که خوردن شکلات، برای سلامتتان مضر است ولی آن را بخورید. چرا؟ زیرا محرک اعمال ما، لذت و رنجی است که یاد گرفته ایم تا به بعضی از امور نسبت دهیم، نه چیزهایی که عقلاً صحیح می دانیم.

  ما در مغز و ذهن خود تداعی هایی را برقرار کرده ایم و این تداعی های عصبی است که باعث رفتارهای ما می شود.

  چرا بیشتر کوشش هایی که برای تغییر عادت می کنیم، مؤثر واقع نمی شود؟ علتش آن است که به عوارض مشکلات، یعنی به معلول توجه نمی کنیم، در حالی که اگر علت را برطرف نکنیم، مشکل دوباره تظاهر پیدا می کند.

  شیوه ای که آنتونی رابینز ابداع کرده است، شامل ۶ مرحله ساده، اما مؤثر است که تغییرات پایداری را ایجاد می کند:

  ۱- آنچه را که واقعاً می خواهید، روشن سازید. ( بیشتر مردم به چیزهایی که نمی خواهند، توجه می کنند )

  ۲- از اهرم روانی استفاده کنید. ( کاری کنید که ایجاد تغییر، امری اجتناب ناپذیر شود )

  ۳- الگوهای محدود کننده را در هم بشکنید. ( عادت هایی که به آن چسبیده اید، را ترک کنید )

  ۴- برای عادت های قبلی، جانشینی پیدا کنید. ( مبارزه با عواطف و رفتارها کافی نیست، باید آنها را با عادات بهتری جایگزین کرد )

  ۵- رفتار تازه را شرطی کنید. ( تا اینکه به صورت عادت تازه درآید )

  ۶- آن را آزمایش کنید. (تا از درستی عملکرد آن مطمئن شوید)

  چه عاملی مانع ایجاد تغییر می شود؟ راز تغییر واقعی چیست؟

  بعضی از عقاید فردی یا فرهنگی می توانند از ایجاد تغییر ممانعت به عمل آورند. بعضی ها نمی توانند باور کنند که قادر به ایجاد تغییر هستند، زیرا قبلاً سعی کرده و موفق نشده اند یا ممکن است تصور یا تجسم کنند که ایجاد تغییر ، مستلزم مقدمات طولانی و خسته کننده است. آنها چنین نظری دارند و می گویند ( اگر چنین نبود، تاکنون تغییرات لازم را ایجاد کرده بودم ) علاوه بر این اگر مشکلی را که سالها درگیر آن بوده اند، ظرف چند دقیقه حل کنند، در آن صورت باید جواب دوستان و خویشاوندان خود را بدهند. ممکن است بپرسند ( اگر کار به این آسانی بود، پس چرا این همه ما را نگران خود کردی ؟ )

  شما باید بدانید به همان سرعتی که می توانید مشکلی را به وجود آورید، به همان سرعت هم می توانید راه حلی برای مشکلات بیابید! وقتی می بینید که دیگران بسیار دیر تغییر می کنند با خود بیندیشید که آیا عمل تغییر واقعاً اینهمه طولانی است یا اینکه این افراد آنقدر تغییر را به تأخیر می اندازند تا آنکه ناچار، به آن تن در دهند.

  برای اینکه تغییراتی را به سرعت ایجاد کنید اولین اعتقادی را که باید در خود به وجود آورید، این است که می توانید واقعاً هر چیزی را هم اکنون، تغییر دهید.

  در شما هیچ اشکال و ایرادی نیست. نه اعصابتان در هم شکسته است و نه نیازی به اصلاح دارید. اگر دائماً از جواب های منفی اجتناب و از طرد شدن می هراسید علتش این است که مغزتان راهی مؤثر را برای فرار از رنج، دنبال می کند. اما اینکه به طور کلی از جنس مخالف بپرهیزیم نیز رنج آور است! برای ایجاد رفتارهای تازه باید تغییری در روابط عصبی و ذهنی خود ایجاد کنید. عوامل لازم برای ایجاد هر نوع تغییر در زندگی هم اکنون در شما وجود دارد، فقط کافی است آن ها را فعال کنید.

  اگر می خواهید در بعضی از جنبه های زندگی خود بهبودی پدید آورید ( خواه این بهبود در زمینه رفتار باشد، خواه در زمینه عواطف و احساسات ) هم اکنون آن را مشخص کنید و با استفاده از مابقی مطالب این بخش، به خواسته ی خود برسید.

  ۱- تداعی عصبی شرطی – قدم اصلی شماره ۱  ( راه حل اول راز تغییر و  ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  تصمیم بگیرید که چه می خواهید و مشخص کنید که چه عامل یا عواملی مانع رسیدن به آن خواسته است.

  به خاطر داشته باشید که حواس خود را به سمت هر چه متوجه کنیم، همان را به دست می آوریم. پس به چیزهائی که آنها را نمی خواهید فکر نکنید، بلکه افکار خود را به چیزهایی که نمی خواهید متوجه سازید. به عنوان مثال هدف خود را ( ترک سیگار ) قرار ندهید، بلکه تصمیم بگیرید که سالمتر ، شادتر و زنده تر از گذشته باشید. هر چه در این زمینه دقیق تر باشید نیروی بیشتری برای ایجاد تغییرات سریع پیدا می کنید.

  پس از اینکه خواسته خود را مشخص کردید، موانع و مشکلات را نیز مشخص سازید. مثلاً رنج و ناراحتی ناشی از ایجاد تغییر را که قابل پیش بینی است در نظر آورید.

  خواسته شما چیست؟ چه موانعی برای رسیدن به آن وجود دارد؟

  حتماً تاکنون توجه کرده اید که بعضی ها وقتی دچار بیماری ساده ای می شوند، بسیار دیر بهبود پیدا می کنند. هر چند که این اشخاص واقعاً می خواهند که بهبود یابند، اما از توجه و محبتی که دیگران به آنها می کنند و اجازه استراحتی که به آن ها می دهند لذت می برند و همین امر به طور ناخودآگاه معالجه آن ها را به تعویق می اندازند. ( نمونه بارز آن مادربزرگ خودم است. ایشون وقتی دچار سرماخوردگی می شوند، چون محبت و توجه دیگران نسبت به ایشون در بعضی اوقات زیاد از حد است، باعث می شود بهبودی بیماریش در مقایسه با افراد مشابه خودش بیشتر طول بکشد. )

  گاهی اوقات رفتارها و یا عواطف عذاب آور و دردناک، برای شخص دارای منافعی است که آنها را ( فواید جنبی ) می نامیم.

  نیاز به فواید جنبی، غالباً بزرگترین مانع ایجاد تغیر پایدار است.

  آیا شما رفتارهایی دارید که نیاز به تغییر داشته باشند و در عین حال از آنها استفاده های جنبی ببرید؟ این فواید جنبی را با رنجی که به خاطر این رفتارها در گذشته، حال و آینده متحمل شده، می شوید و یا خواهید شد، مقایسه کنید.

  تداعی عصبی شرطی – قدم ۲ راز تغییر و ایجاد تغییرات پایدار در زندگی

  از اهرم روانی استفاده کنید: رنج فراوان را به عدم تغییر و لذت زیاد را به تغییر فوری نسبت دهید. از خود بپرسید:

  • اگر این رفتار یا احساس را تغییر ندهم چه زیان هایی را متحمل خواهم شد؟
  • اگر این تغییر را ایجاد نکنم ، در زندگی خود چه چیزهایی را از دست خواهم داد؟
  • رفتار قبلی در گذشته، چه خسارت های فکری، عاطفی، جسمی، مالی و معنوی به من زده است؟
  • تأثیر آن بر موفقیت شغلی و اطرافیان من چه بوده است؟ و با طرح  پرسش های زیر اثرات لذت بخش تغییر را در نظر خود مجسم کنید.
  • در صورت تغییر چه احساسی نسبت به خودم خواهم داشت؟
  • با انجام این تغییر نیروی فعال من چه مقدار افزایش خواهد یافت؟
  • خانواده و دوستان من چه احساسی خواهند داشت؟
  • چه احساسی از رضایت و خوشحالی خواهم داشت؟
  • آیا من شایسته همه ی این محاسن نیستم؟

  راز تغییر فرد معتاد به سیگار چه بود؟

  فرد معتاد به سیگار در مثال قبلی برای ترک سیگار همه ی راه ها را امتحان کرد و هیچ یک مؤثر واقع نشده بود تا اینکه دختر ۶ ساله ی او وارد اتاق شد و گفت: پدر خواهش می کنم خودت را نکش! من می خواهم که تو در مراسم عروسی من شرکت کنی!

  هیچ دلیل قانع کننده تری ممکن نبود او را مجاب کند که کشیدن سیگار، موجب مرگ است.

  او سیگارها را همان روز از پنجره بیرون انداخت و پس از آن دیگر سیگار نکشید. گاهی اوقات میزان رنج شما برای ایجاد تغییر کافی نیست، اما رنجی که عزیزنتان می کشند، می تواند اهرم روانی نیرومندی به شمار آید.

  اگر برای ایجاد تغییری کوشش کرده و به نتیجه نرسیده اید، شاید علتش نبودن اهرم روانی است.

  شما ممکن است ایجاد تغییری را مرتباً به تأخیر بیاندازید تا آنکه خود را در موقعیتی قرار دهید که ایجاد تغییر ، امری اجتناب ناپذیر باشد. اما اگر دلیل قوی و کافی و اهرم مناسب داشته باشید، ناچار می شوید که دست به عمل بزنید.

  تداعی عصبی شرطی – قدم اصلی شماره ۳ برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی ( راز تغییر پایدار )

  الگوهای محدودکننده را در هم بریزید.

  آیا تاکنون پرنده ای را که در اتاق به دام افتاده باشد، دیده اید. پرنده با تلاشی بی ثمر به جستجوی راه خروج بر می آید و خودش را بارها به نزدیکترین شیشه پنجره می زند.

  آیا تاکنون کسی را دیده اید که رفتارش شبیه آن پرنده باشد؟ این افراد ممکن است خیلی دلشان بخواهد که به نتیجه برسند، اما اگر مرتباً کاری را تکرار کنند که نتیجه بخش نیست، هرگز به هدف نخواهند رسید. مانند همسر یا پدر و یا مادری که دائماً نق می زند اما نتیجه نمی گیرد و یا حتی نتیجه معکوس به دست می آورد.

  با انجام کارهای غیر منتظره، الگوهای محدودکننده و بی نتیجه را در هم بشکنید. مثلاً در هنگام غر زدن جمله خود را قطع کنید، به زانو بیفتید و لبخند بزنید! به طرف آن شخص بروید، او را در آغوش بگیرید و بگوئید که چقدر او را دوست دارید.

  برای برطرف کردن الگوهای محدودکننده و ایجاد تغییر ( راز تغییر ) چه راه های زیبا و فرح بخشی به نظرتان می رسد.

  برای اینکه یک الگوی تازه فکری، احساسی یا رفتاری را ایجاد کنید، باید در وهله ی اول الگوی قبلی را از بین ببرید. برای روشن شدن مطلب صفحه گرامافونی را در نظر بگیرید. هر وقت آن را می گذارید آهنگ معین و مشخصی را پخش می کند. علت این امر آن است که الگویی از شیارهای نامرئی بر روی آن حک شده است.

  مسلماً نمی توانید هنگامی که صفحه ای در حال پخش است، صفحه ی دیگری روی آن بگذارید و به طور همزمان به دو آهنگ گوش کنید. پس اگر بخواهید رفتارهای گذشته را حفظ و رفتارهای تازه را در همان زمینه ایجاد کنید، وقت خود را تلف کرده اید. برای این کار به محض اینکه رفتار نامطلوب گذشته از شما سر زد، آن را با حرکتی غیر عادی یا خنده دار قطع کنید.. این کار همانند این است که صفحه آهنگی را که نمی خواهید بشنوید از دستگاه خارج کنید و با کمال خشونت آن را خط خطی کنید، تا اینکه مطمئن شوید من بعد هرگز آن آهنگ نامطلوب را از آن نخواهید شنید.

  تغییر الگوهای رفتاری و عاطفی غالباً دشوار است. دلیلش آن است که ذهن ما ، بر آن اساس برنامه ریزی شده است.

  یکی از پژوهشگران برای اثبات این موضوع، انگشت میمونی را مرتباً به جلو و عقب حرکت داد و با کمک تصویر تلویزیونی نشان داد که همزمان با این حرکت، ارتباطی بین سلول های مشخصی از مغز ایجاد می شود و هر چه آن حرکت بیشتر تکرار شود، آن ارتباط، قوی تر می گردد. وی صدها بار انگشت حیوان را حرکت داد تا ارتباط وسیعی بین سلول های آن منطقه از مغز ایجاد شود. اکنون مغز میمون برنامه ریزی شده بود و حتی پس از برداشتن عامل شرطی نیز آن حرکت را تکرار می کرد.

  بسیاری از ما، بر اثر تکرار خود را آموزش داده ایم که از جا در برویم.. در اثر اضطراب و نگرانی بیمار شویم… خود را بی پناه حس کنیم… و یا کارهای دیگری مثل موارد بالا را انجام دهیم.

  چه واکنش های مثبتی را می توانید در اثر تکرار در خود به وجود آورید؟

  آیا الگوهایی هستند که به طور ناخودآگاه ، بر زندگی ما اثر بگذارند؟ به عنوان مثال، بسیاری از مردم برای رسیدن به محل کار خود هر روز اعمال معینی را تکرار می کنند. هر روز از همان خیابان عبور می کنند و از همان چهارراه می پیچند. ما مغز و جسم خود را آموزش می دهیم که از الگوی خاصی تبعیت کند تا اینکه آن الگو به صورت عادت درآید. حتی اگر قرار باشد روزی از راه دیگری برویم، باز هم طبق عادت همان مسیر قبلی را پیش می گیریم.

  در هر یک از جنبه های زندگی، الگوهای رفتاری و عاطفی خاصی داریم که ملکه ی ذهن ما شده اند و جزو ذاتمان به نظر می رسند. آیا کسانی را می شناسید که عادت به خشم ، یأس و فشار عصبی داشته باشند؟ شاید زمان آن فرا رسیده باشد و خود را برای احساس شادی و خوشبختی، هیجان و شکرگذاری آموزش دهید. آیا این کار مشکل است؟

  شما به سادگی می توانید الگوهای عاطفی قبلی را در هم شکنید و آن ها را با الگوهای لذت بخش عوض کنید. ( راز تغییر زندگی )

  هر چیزی را که از آن استفاده نکنیم، کم کم از میان می رود.

  یکی از راه های ساده رفع الگوهای محدود کننده، آن است که از دچار شدن به آنها خودداری کنیم. اگر از مسیرها یا تداعی های عصبی استفاده نکنیم، کم کم برطرف می شوند؛ اما توجه داشته باشید که این موضوع در مورد خصوصیات مثبت نیز صدق می کند.

  • اگر از شجاعت خود استفاده نکنیم، شهامتمان کاهش می یابد.
  • اگر قدرت اراده و پشتکارمان را عاطل بگذاریم و اگر شور و اشتیاقمان را اظهار نکنیم، آن ها نیز از میان می روند.

  هم اکنون تصمیم به کاری بگیرید که باعث شود از نیرومندترین عواطف و احساسات خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید هر چیزی را که از آن بیشتر استفاده کنید، نیرومندتر می شود. عواطف ما نیز به تمرین و ورزش نیاز دارند تا نه تنها ما را به نتایج دلخواه برسانند، بلکه سالم و آماده نگاه دارند.

  تداعی عصبی شرطی – قدم اصلی شماره ۴  ( راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  جایگزین نیرو بخشی برای الگوهای قدیم پیدا کنید.

  در مورد مراکز بازپروری معتادان تحقیقاتی به عمل آمده و معلوم شده است که احتمال بازگشت به اعتیاد در مورد همه افراد، یکسان نیست. کسانی که اجباراً اعتیاد خود را ترک کرده اند. پس از آزادی بلافاصله اعتیاد خود را از سر می گیرند. کسانی که انگیزه دورنی برای ترک اعتیاد داشته اند به طور متوسط تا دو سال به سوی مواد مخدر نمی روند. اما کسانی که جایگزین مناسبی مثل مهارت های ارتباطی یا مهارت های تازه برای اعتیاد خود داشته اند به مدت ۸ سال یا بیشتر از اعتیاد مجدد خودداری کرده و اغلب آن ها برای همیشه ترک اعتیاد کرده اند.

  در بیشتر افراد، تغییر عادات جنبه موقت دارد؛ زیرا جایگزین مناسبی برای رهایی از رنج یا کسب لذت پیدا نمی کنند. کافی نیست که الگوهای نامناسب را برطرف کنیم، بلکه باید جایگزینی برای آن ها پیدا کنیم.

  تداعی عصبی شرطی – قدم اصلی شماره ۵ ( راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  الگوی تازه را شرطی کنید تا پایدار بماند.

  یکی از درس های واقعی در زمینه شرطی کردن را از یک تعمیرکار پیانو یاد گرفتم. او برای کوک کردن پیانو، آمده بود وقتی از او صورتحساب را خواستم، او در جواب گفت: باشد برای دفعه بعد. گفتم : مگر کار را انجام نداده ای؟ او در پاسخ توضیح داد که سیم های پیانو محکم هستند و برای این که فار آن ها ثابت بماند باید در فاصله های زمانی معینی دویاره تنظیم و کوک شوند.

  این دقیقاً همان کاری است که در مورد هر نوع تغییری باید انجام دهیم. باید نظام عصبی خود را برای موفقیت تنظیم کنیم؛ آنهم نه یک بار، بلکه به طور مداوم.

  این کار، شبیه ورزش است. نمی توانید برای تمرین به یک باشگاه ورزشی بروید و پس از خارج شدن بگوئید: آه، من برای تمام عمر سالم شدم!

  قبلاً گفتیم که با حرکت دادن انگشت میمون، ارتباطات عصبی خاصی در وی ایجاد شد که باعث شد متوالیاً همان انگشت را حرکت دهد. محققان ثابت کرده اند که اگر در ضمن آزمایش، حیوان را هیجان زده کنند، ارتباطات عصبی قوی تر می شود و نیاز چندانی به تکرار حرکت نیست. اگر در هنگام تکرار یا عادت تازه ( و یا تجسم آن عادت ) آن را مرتباً با عواطف شدید ( مثلاً شور و هیجان ) همراه سازیم، مسیر عصبی نیرومندی به سوی لذت احداث خواهد شد. این نوع شرطی کردن باعث می شود که به طور غیر ارادی به مسیر تازه ( الگوی رفتاری یا عاطفی ) کشیده شویم.

  فراموش نکنید که برای تقویت الگوهای تازه یا ایجاد تغییر، با هر بار تکرار رفتار، پاداشی برای خود ( یا کسی که به او کمک می کنید ) در نظر بگیرید. هر نوع الگوی رفتاری فکری، عاطفی یا رفتاری که به طور دائمی تقویت شود به صورت رفتار عادی در می آید.

  شرطی کردن نیرویی غیر قابل مقاومت ایجاد می کند. برای تبلیغ تلویزیونی نوعی نوشابه، از یک قهرمان بسکتبال خواستند توپ را عمداً طوری پرتاب کند که داخل تور نیفتد؛ وی پس از ۹ بار پرتاب موفق، توانست یک پرتاب ناموفق انجام دهد! وی طوری در مورد پرتاب موفقیت توپ شرطی شده بود که به طور غیر ارادی همه حرکات را به طور صحیح انجام می داد و پس از ۹ بار تمرین توانست یک حرکت خطا انجام دهد.

  مسلماً در مغز این ورزشکار که نامش لاری بیرد است، ارتباطات عصبی نیرومندی ایجاد شده است که به طور غیر ارادی حرکات معینی را متوالیاً انجام می دهد تا توپ وارد سبد شود.

  مطمئن باشید که هر رفتاری اگر به قدر کافی تکرار شود و با شدت عواطف همراه باشد، به صورت شرطی در می آید.

  یکی از قواعد اساسی شرطی کردن آن است که هر الگویی که مرتباً تقویت شود، به صورت خودکار و انعکاس، شرطی درمی آید و هر چیزی را که تقویت نکنیم، کم کم از بین می رود.

  برای اینکه عادت های مثبت و دلخواه را در خود به وجود آورید؛ چه پاداش های فکری، جسمی یا عاطفی را می توانید به خود بدهید؟ یا برای ایجاد تغییر چه پاداشی را برای خود در نظر می گیرید؟

  آیا می توان جوجه ای را به رقص واداشت؟ عجیب این است که این کار، ممکن است. زیرا رفتارهای همه ی حیوانات ( و همین طور انسان ها) قابل تغییر است.

  شیوه ی کار مربی این است که حرکات جوجه را به دقت زیر نظر می گیرد، همین که جوجه به طور طبیعی حرکتی را مطابق دلخواه مربی انجام داد؛ به او پاداشی به صورت غذا می دهد تا رفتار، تقویت شود. در ابتدا جوجه نمی داند که به چه مناسبت به او غذا داده اند، ولی هر بار که حرکت معینی را انجام می دهد به او پاداش می دهند و آن حرکت تقویت می شود تا سرانجام جوجه یاد می گیرد که چرخش هایی را مطابق میل مربی انجام دهد و تکرار و توالی این چرخش ها مانند رقص به نظر می رسد.

  بدیهی است که انسان ها پیچیده تر از جوجه هستند. اما همه ی ما آموخته ایم که در هنگام کار و یا در مدرسه رفتارهای معینی را انجام دهیم.

  چگونه می توانید از این اصل آموزشی برای ایجاد عادات خود در خودتان، فرزندانتان و یا کارکانتان استفاده کنید؟

  شرطی کردن – تکنیک شماره ۱ ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  برای اینکه شرطی کردن مؤثر واقع شود، فاصله ی زمانی میان رفتار و پاداش دارای اهمیت اساسی است.

  تقویت رفتار باید درست در زمانی انجام شود که رفتار دلخواه از او سر می زند. اگر این تقویت بعد از مدت طولانی انجام شود در سلسله اعصاب عقلی ایجاد می شود اما ارتباط عاطفی به وجود نمی آید.

  به عنوان مثال، کسانی که اتومبیل خود را در جای ممنوعه پارک می کنند، توسط پلیس جریمه می شوند. اما چون قبض جریمه را معمولاً بعد از چند هفته می پردازند، لذا رفتار نامناسب، با رنج کافی همراه نمی گردد. یقین داشته باشید اگر این اشخاص، هر بار که در جای ممنوعه پارک می کردند؛ بلافاصله اتومبیلشان پنچر می شد، نه فقط آن رفتار را ترک می کردند بلکه رفتار مناسبی را هم جایگزین آن می کردند.

  تمرین مربوط به تکنیک شماره ۱ ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  فهرستی از پاداش های لذت بخش تهیه کنید که در صورت انجام ( کارهای صحیح ) به خودتان بدهید. آنگاه عمداً موقعیتی پیش آورید که با استفاده از آن پاداش ها، رفتار معینی را تقویت کنید.

  شرطی کردن – تکنیک شماره ۲ ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  هنگامی که رفتاری شرطی می شود، باید تا مدتی آن را مرتباً تقویت کرد. هر بار رفتار دلخواهی را انجام دادید ( مثلاً اینکه پیش از سیر شدن از پشت میز غذا بلند شوید و یا تعارف سیگار کسی را رد کنید ) بلافاصله به خود پاداش دهید.

  شرطی کردن – تکنیک شماره ۳ ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  رام کنندگان حیوانات می دانند که مثلاً اگر هر بار که دلفین پرشی را انجام می دهد به او پاداش دهند، به زودی تا پاداش نگیرد پرشی را انجام نمی دهد. بدتر اینکه وقتی سیر شد دیگر نسبت به پاداش بی علاقه می شود.

  من و شما و نیز فرزندان یا همکاران و کسانی دیگر که با آن ها سر و کار داریم، همگی دارای همین خصوصیت هستیم. اگر هر بار که کسی رفتار مناسبی انجام داد به او پاداش دهید، کم کم دادن پاداش امری عادی و کسل کننده می شود. پس از آنکه یک الگوی رفتاری تثبیت شد، باید از پاداش های متغیر استفاده کرد تا آن عادت، پایدارتر بماند. پس از یک ماه که عادتی را مرتباً تقویت کردیم، باید دادن پاداش مرتب را قطع کنیم و به خود یا دیگران به صورت غیر منتظره پاداش دهیم.

  پاداش متغیر و غیرمنتظره، یکی از نیرمندترین وسایل شرطی کردن و تغییر در جهان است.

  به عنوان مثال کسانی را که به طمع پول در سایت های شرط بندی شرکت می کنند را در نظر بگیرید. اگر قرار باشد که همیشه ببرند، هر چند که ممکن است اوایل برایشان جالب باشد، اما پس از مدتی این تفریح به صورت کار درمی آید ( یعنی هر روز می روند اهرمی را می کشند و بایت آن پولی را از دستگاه می گیرند! ) اما اگر ندانند که پاداش می گیرند یا خیر، هیجان بیشتری در سلسله اعصابشان ایجاد می شود و در هنگام بردن پول، لذت خیلی بیشتری می برند و بدین ترتیب شرطی می شوند. همین لذت است که افراد را به قمار معتاد می کند. همین طور اگر پس از ترک سیگار، به خود پاداش دهید که فقط یک سیگار بکشید، از نیروی پاداش متغیر استفاده کرده و بر شدت اعتیاد خود افزوده اید. سعی کنید به هیچ قیمتی این اشتباه را مرتکب نشوید.

  شرطی کردن – تکنیک شماره ۴  ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی ، مخلوطی از این دو شیوه را به کار ببرید:

  ۱- برای کارهای معین ، در فواصل مشخصی به خود پاداش دهید. ( این شیوه را برنامه تقویت ثابت می نامند ) مثلاً اگر دلفین ها ده پرش صحیح را انجام دهند، در پرش دهم همیشه پاداش می گیرند.

  ۲- برای اینکه گرفتن پاداش در نظر دلفین عادی نشود، برای پرش های خوب، به طور اتفاقی به او پاداش جداگانه ای می دهند. بدین ترتیب دلفین هر بار سعی می کند بلندتر بپرد تا از هیجان آن پاداش، لذت ببرد. پس برای اینکه رفتار خود یا دیگران را تقویت کنید، پاداش های ویژه ای برای تلاش های فوق العاده در نظر بگیرید.

  به خاطر آورید آخرین باری که به خاطر فعالیت شغلی خود پاداش گرفته اید و یا در مدرسه تشویق شده اید چقدر لذت برده اید.

  شرطی کردن – تکنیک شماره ۵ ( تکنیک ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  یکی از ارزشمندترین وسایل تربیتی که هم در مورد دلفین و هم در مورد انسان قابل استفاده است، شیوه ی موسوم به ( شرطی یا پاداش غیر منتظره ) است.

  مربیان گاهی به طور اتفاقی برای پرش های ضعیف نیز به دلفین پاداش می دهند. گرچه این کار، ظاهراً هیچ دلیل منطقی ندارد ولی غالباً باعث می شود که دلفین بعد از آن پرش های بهتری انجام دهد.

  این بار که خود یا کس دیگری را غمگین و ناراحت یافتید، از شیوه شرطی استفاده کنید و به او هدیه ای بدهید. هر چند که شخص ممکن است کار چشمگیری نکرده باشد، لیکن پاداش غیر منتظره باعث می شود که روحیه بهتری پیدا کند و تلاش تازه ای را آغاز کند. همین طور اگر شخص رفتار صحیحی را انجام داده باشد، اما پاداشی که به او می دهند بیش از حد انتظار او باشد در این صورت هم به تلاش های فوق العاده ترغیب می شود.

  آیا کسی را می شناسید که استحقاق دریافت پاداش را همین امروز داشته باشد؟

  تداعی عصبی شرطی – قدم اصلی شماره ۶ ( راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  خود را بیاموزید.

  برای اینکه مطمئن شوید که پنج قدم قبلی را به طور صحیح برداشته اید به این نکته ها توجه کنید:

  ۱- هنگامی که به یاد الگوی رفتاری قبلی می افتید، باید آن را همراه با رنج بدانید.

  ۲- رفتار تازه، باید برای شما همراه لذت باشد.

  ۳- الگوی رفتاری تازه باید با نوع زندگی که می خواهید داشته باشید، هماهنگ باشد. آیا این الگو با هدف ها، اعتقادات و فلسفه زندگیتان منطبق است؟

  ۴- منافعی که از رفتار قدیم می برده اید باید محفوظ باشد. مثلاً اگر کشیدن سیگار موجب آرامش و یا کاهش فشار عصبی می شده است، آیا جایگزین مناسبی برای آن پیدا کرده اید که به همان اندازه مؤثر باشد؟ آیا از الگوی رفتاری تازه همان قدر لذت می برید؟

  ۵- خود را مجسم کنید که در آینده، رفتار تازه را پیشه خود کرده اید. فرض کنید عاملی شما را به یاد رفتار قبلی می اندازد. در این صورت آیا بدون تأمل، رفتار جدید را به رفتار قدیم ترجیح می دهید؟

  چهار ( ۴ ) قانون طلایی برای آشکار شدن و نشان دادن خود ( برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی )

  ۱- تمرکز و تجسم آن چیزی که در حال حاضر اتفاق افتاده است. هر روز از خودتان بپرسید، چه کاری انجام دهم تا به دیدگاهم کمک کنم.

  ۲- به خودتان اعتماد کنید، شما آن چیزی که می خواهید را می توانید به وجود آورید. در این راه قوی باشید و اجازه ندهید که شکی در سر راه شما قرار گیرد.

  ۳- اقدامات و انرژی مثبت را به زندگیتان وارد کنید. به خود بگوئید ” اگر این بار این انرژی مثبت یک فکر بود، چرا آن را به واقعیت تبدیل نکنم.

  ۴- به خود یادآوری کنیم که اگر چه برخی از رؤیاها ممکن است از بین بروند، ولی شما می توانید میل و اشتیاق انجام دوباره و تجربه کردن را در خود به وجود آورید. البته این میل و اشتیاق ممکن است در یک فرم کاملاً جدید باشد و در این راه ممکن است شما چیزی را به دست آورید که قبلاً ندیده اید.

  ” موفقیت به معنی چیزهای مختلف، در زمان و شرایط مختلف است”

  ما معتقدیم موارد زیر به زندگی افراد، ارزش می افزایند.

  ۱- یادگیری را در همه حال ادامه دهید.

  ۲- مهارت های خود با امکانات جدید توسعه دهید.

  ۳- با مردم ارتباط دوسویه برقرار کنید.

  ۴- یافتن روش های هوشمندانه و یا بهتر برای حل مشکلات قدیمی یا کارهای تکراری

  ۵- از مشکلات نترسید و آن ها را سکویی برای پیشرفت خود در نظر بگیرید.

  ۶- صادق باشید.

  نتیجه گیری از این مطلب:

  هرگز برای تغییر کردن دیر نیست. پس تغییر کنید تا یک زندگی جدیدی را شروع کنید و موفقیت به دست آورید.

  راز تغییر

  ” راز تغییر این است که تمام انرژی خود را متمرکز کنید. نه مبارزه با گذشته، بلکه ساختن آینده ی جدید “

  برای خلاص شدن از الگوهای قدیمی، تمام انرژی خود را متمرکز نکنید. بلکه مبارزه خود را برای ساخت یک زندگی جدید در آینده خرج کنید. پس تمرکز انرژی خود را بر روی ساختن دنیای جدید، رؤیاهای تازه یا اهداف نو و معین و انرژی خود را بر روی آنچه که باید انجام شود، قرار دهید.

  راه تکامل ما چیست؟

  ما از طریق تغییراتی که ما را مدیریت می کنند، دنیای خود را درک می کنیم. هر تغییری ضروری نیست اما این ما هستیم که باید مایل به پذیرفتن تغییرات بشویم، آن را ارزیابی کرده و تعیین کنیم که آیا این برای ما لازم و مفید است. به منظور تأثیرگذاری و الهام گرفتن از ادامه ی رشد، ما باید برای موفقیت، تغییر کنیم. ما باید به ایده ها و افکار جدید برگردیم. این علائم نشان می دهد که گاهی اوقات، جایی که ما هستیم؛ اشتباه است.

  ” پیشرفت بدون تغییر غیرممکن است و کسانی که نمی توانند ذهنشان را تغییر دهند، نمی توانند چیزی را تغییر دهند. ” جرج برنارد شاو

  ما برای زندگی موفق نیاز به آگاهی از موقعیت، تخیل خلاق و ذهن تحلیلی داریم.

  آگاهی از موقعیت به ما در تهیه واکنش و تصمیم گیری بر محرک های مختلف و تصمیم هایی که ما نیاز داریم، کمک می کند.

  • تخیل خلاق به ما کمک می کند تا به زیبایی فکر کنیم
  • ذهن تحلیلی به عنوان ایستگاه پردازش برای دریافت اطلاعات به ما کمک می کند و ما قادر می سازد تا به بهترین وجه تصمیم گیری کنیم.
  • تغییر زندگی، تغییر یک مفهوم و ذهنیت برای اینکه چگونه فکر کنیم، چگونه انتظارات و تصمیماتمان را مدیریت و همچنین آماده شدن برای آینده مان است.

  اما مشکلی که در اینجا پیش می آید این است که ما روش های متفاوتی برای تفکر داریم و تنها به دستاوردهای کوتاه مدت تمرکز می کنیم. تفکر و استراتژی کوتاه مدت همیشه لازم و ضروری است اما هنگامی که ما یک استراتژی یا برنامه بلندمدت نداریم، دیدگاه سطح بالای لازم را از دست می دهیم.

  دیدگاه سطح بالا به ما در تجزیه و تحلیل و قرار دادن امور در منظر مناسب کمک می کند ولی در کوتاه مدت به نظر می رسد که فقط پیشروی رو به جلو آسان می شود. اینجا به روشنی مشخص می شود که همه چیز تاکتیکی است.

  پس در هر منطقه ای زندگی خود را ادامه دهید و اجازه ندهید که حرکت شما آهسته شود.

  زندگی در حال تغییر است. آنچه که شما فکر می کنید، آینده شما می شود.

  ” تغییر قانون زندگی است و کسانی که فقط در گذشته و حال زندگی می کنند، مطمئناً آینده خود را از دست می دهند “

  زندگی پر از پاداش برای کسانی است که با اعتماد به نفس و طرز تفکر، نسبت به انتظارات زندگی می کنند.

  راز تغییر رفتن است.

  زنده بمانید!

  همچنین بخوانید:  عوامل موفقیت در کسب و کار یا موفقیت شغلی

  9 دیدگاه برای “راز تغییر – ایجاد تغییرات پایدار در زندگی”
  1. عالی بود. ممنون

  2. سلام لطفا مقالات بیشتری در مورد چگونگی تغییر کردن و رسیدن به هدف قرار بدین

   • دوست عزیز سلام
    بله حتماً مقالات بیشتری در این خصوص قرار خواهد گرفت. موفق باشید.

  3. سلام با اینکه مطلب زیاد بود ولی متن رو تا آخر خوندم باید بگم که راه کارهای خوبی ارائه دادین. اون قسمت از متن که احساسات ما نیز می تونند باعث تغییرات ما بشن برای من خیلی جالب بود. در قسمتی از متن گفته بودین که برای تغییرات لازم یا رسیدن به چیزی باید پشتکار داشته باشیم و همچنین مثالتون هم که تغییر رو به سفر تشبیه کرده بودین برام جالب بود. متاسفانه من تو کارهام پشتکار کمی دارم ولی با این مطلب باعث شد انگیزه فوق العاده ای برای انجام کارهای پیش روی خودم بگیرم.

   • دوست عزیز سلام
    از اینکه مطلب رو موشکافانه دنبال کردین خوشحالیم و از اینکه این مطلب باعث شد که تغییری در شما به وجود بیاد خرسندیم. موفق باشید.

  4. متن جالب و خواندنی بود

  5. سلام، راه کارهای خیلی خوبی ارائه دادین و مطلب جالبی بود.

  6. سلام، مطلب فوق العاده ای بود.

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  برو بالا