ما چگونه یاد می گیریم؟ یاد بگیریم که…
 • » مقالات » ما چگونه یاد می گیریم؟ یاد بگیریم که…
 • ما چگونه یاد می گیریم؟ یاد بگیریم که…

  learn

  به نظر شما ما چگونه یاد می گیریم؟ اصلاً یاد بگیریم که… ، برای یادگیری چه باید کرد؟ آیا همه در یادگیری یک شکل هستند؟ 

  در بیشتر اوقات آن چیزی که اتفاق می افتد این است که با اهداف و قابلیت های یادگیری خود بسیار ساده برخورد می کنیم.

  منظور این جمله چیست؟

  منظور از بیان جمله ذکر شده، این است که رفتارهای ما برای یادگیری، ساختگی است و واقعاً نمی خواهیم چیزی یاد بگیریم و دوست داریم کار پیش رو فقط تمام شود و کاری به بعد از آن نداریم.

  چاره چیست؟

  شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک روز از خواب بلند شوید و با خود بگوئید ” من می خواهم این کار را انجام دهم ” یا ” این کار را یاد بگیرم”

  مثلاً یک روز می خواهیم زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را یاد بگیریم، یا می خواهیم کارکردن با نرم افزاری را یاد بگیریم. این افراد در واقع چیزی را یاد نمی گیرند، چون یادگیری یک روز یا یک شب رخ نمی دهد. پس امر یادگیری با گذشت زمان اتفاق می افتد.

  اگر می خواهید بر یادگیری مصمم باشید، باید چشم انداز و دید بزرگتری برای خودتان ترسیم کنید یا داشته باشید.

  اما ما چگونه یاد می گیریم؟ یاد بگیریم که… چه شود؟ اصلاً یادگیری چگونه است و چند مرحله دارد؟

  یادگیری ۴ مرحله دارد.

  ۱- مرحله اول یادگیری: ما نمی دانیم که نمی دانیم.

  Learning

  در این مرحله حتی لزوم دانستن چیزی یا کاری و این که چرا باید یاد بگیریم را هم نمی دانیم، در این مرحله ما به دنبال یادگیری نیستیم ( همان جمله بالا را دوباره ذکر می کنیم که ما دوست داریم کار فقط تمام شود و به فکر هیچ گونه یادگیری برای بعدها نیستیم ) در اینجا بعضی از ما اهمیت و ضرورت مهارت و قابلیتی که نداریم را انکار می کنیم.

  در این مرحله فرد انگیزه و استمرار برای رسیدن به هدف و یادگرفتن را ندارد.

  ۲- مرحله دوم تلنگر

  در مرحله دوم ما یک قدم به جلو می گذاریم و تلنگر می خوریم.

  با تلنگر است که بازخورد می گیریم، شکست می خوریم، اشتباه می کنیم و می فهمیم که نمی دانیم. در اینجاست که ما می فهمیم که چگونه باید یاد بگیریم.

  پس ما یکه می خوریم و می فهمیم که واقعاً نمی دانیم. پس به اهمیت نقش آن مهارت و شایستگی و لیاقتی که فاقد آن هستیم، آگاهی پیدا می کنیم و حداقل در ذهن و وجود خودمان به آنچه نداریم اقرار می کنیم و مهمتر از همه اینها، انگیزه یادگیری به دست می آوریم.

  ۳- مرحله سوم جستجو

  Learning mind

  در مرحله سوم، آنچه به عنوان مهارت و قابلیت، لازم داریم را جستجو می کنیم و می خواهیم آن را به دست آوریم. پس شاید شروع به کلاس رفتن کنیم و کتاب بخوانیم و الگوبرداری کنیم ( با این کار اعتماد به نفس مان برای ادامه راه بیشتر شده ) پس آن چیزی را که کسب کرده ایم را به کار می بریم و تمرین و تکرار می کنیم تا در نهایت بر آن مسلط شویم.

  ۴- مرحله چهارم جذب و یادگیری رفتار و مهارت جدید 

  How do we learn

  در نهایت در مرحله چهارم، ما آنقدر تمرین کرده ایم که روش جدید، رفتار و مهارت جدید کاملاً جذب شده و به طبیعت ثانویه و عادت ما تبدیل شده است.

  در این مرحله است که می توانیم یادگیری خود را به راحتی به کار بگیریم و حتی آن را به دیگران انتقال یا یاد بدهیم. در این مرحله است که ما یاد می گیریم.

  پس ما چگونه یاد می گیریم؟ و چه چیزهایی یاد بگیریم خوب است. یا یاد بگیریم که … چه شود.

  ما برای یادگیری باید: مورد ارزیابی قرار بگیریم و بازخورد بگیریم و تلنگر بخوریم و از خواب غفلت بیدار شویم و کار انجام دهیم و اشتباه کنیم و بدانیم که چه چیزهایی را نمی دانیم و بالأخره بعد از کسب دانش و مهارت موردنظر، آن قدر آن را تمرین و تکرار کنیم که به عادت و طبیعت ما تبدیل شود، پس این موقع است که جمله یاد بگیریم که… بیشتر برای ما اهمیت پیدا می کند و به دنبال حقایق و یادگیری بیشتری خواهیم رفت. 

  پس اگر خودمان را در معرض ارزیابی شدن قرار ندهیم و انتقادپذیر نباشیم و اشتباه نکنیم و اشتباهاتمان را نپذیریم و برای تغییر کردن انگیزه ی جدی و تلاش مجدانه و انرژی مثبت برای ادامه کار نداشته باشیم و ترس و فوبیا شکست در ذهن ما وجود داشته باشد، مطمئن باشید که یاد نمی گیریم و نمی توانیم یاد دهنده ی خوبی باشیم. 

  پس یادگیری را زودتر آغار کنیم تا زودتر یاد بگیریم.

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  برو بالا