افزایش کارآیی مغز-چگونه از کارآیی مغز مراقبت کنید؟

Brain-Performance

همه ما دوست داریم از حافظه خوب، تمرکز و حضور ذهن بالایی برخوردار باشیم و به تقویت حافظه و تمرکز خود کمک کنیم. 

شما چه کاری برای افزایش کارآیی مغز خود و تقویت حافظه و تمرکز انجام می دهید؟

راه هایی برای شروع یک تغییر اساسی و افزایش کارآیی مغز وجود دارد که ما سعی داریم در این مقاله، سه روش متفاوت برای اینکه چگونه از کارآیی مغز مراقبت کنید؟ را عنوان کنیم.

۱- روز خود را با خیال پردازی پشت سر بگذارید.

البته تمام روز را نباید به خیال پردازی بگذرانید، اما به طور حتم بخشی از آن را باید به خیال پردازی بگذرانید.

اگر چه نگاه کردن به آسمان و انجام ندادن کاری، ممکن است بی حاصل ترین کار به نظر آید، اما این کار یکی از مهم ترین اعمال برای سلامت روان و یک راه برای کم کردن استرس هست.

کار بدون توقف و احساس اینکه نمی توانید استراحت کنید و یا یک خواب راحت داشته باشید از عوامل اصلی افسردگی و فرسودگی به شمار می آید و به طور مستقیم با آسیب مغزی ارتباط دارد. 

خیال پردازی، حتی برای چند دقیقه می تواند استرس و فرسودگی شما را با دادن فرصت به مغز برای شارژ مجدد خود، از بین ببرد.

خیال پردازی به دو صورت برای شما سودمند است:

۱- محققان دریافته اند که خیال پردازی عملکرد شناختی و حافظه کاری شما را بهبود می بخشد.

این امر تا حدی به این دلیل است که خیال پردازی مغز شما را آرام می کند و باعث می شود تا کمتر واکنش نشان دهد و با افزایش کارآیی مغز ، شما را قادر می سازد تا بدون تأثیرات استرس، به کارهای خود ادامه دهید.

۲- محققان دیگر دریافته اند که مردم دقیقاً پس از ورود به حالت خیال پردازی می توانند به بهترین شکل مشکلات خود را حل کنند. زیرا خیال پردازی به ذهن ناخودآگاه ما زمان می دهد تا اطلاعاتی را که در طی یک فعالیت جذب می کنیم را مرتب کرده و بین آنها ارتباط برقرار کند.

یکی از بهترین موقعیت ها برای خیال پردازی زمانی است که از کاری به کاری دیگر می روید. این گونه انتقال ها، یک موقعیت طبیعی را برای استراحت به شما می دهد و به مغز شما اجازه می دهد تا فرصت این را داشته باشد تا با موقعیت کار جدید کنار آمده و آن کار را به درستی انجام دهد و به این ترتیب به افزایش کارآیی مغز کمک کند.

۲- از بدن خود مراقبت کنید تا از ذهن خود مراقبت کنید.

آیا می دانستید که عملکرد شغلی شما به ورزش کردن وابسته است؟

آیا از تأثیرات ورزش بر سلامتی آگاهی دارید؟

هنگامی که ورزش می کنید ضربان قلبتان بالا می رود و اکسیژن بیشتری به مغزتان می رسد. ورزش کردن حتی به مدت بیست دقیقه می تواند عملکرد شناختی و حافظه شما را بهبود ببخشد.

ورزش کردن سیلی از اندروفین را در بدن شما آزاد می کند که خلق و خوی شما را بهبود بخشیده و هورمون های استرس زای شما را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا احساسی مثبت تر و پایدارتری را در طول روز داشته باشید.

برعکس این قضیه، کم خوابی اثراتی منفی را به همراه دارد. محققان دریافته اند که مغز افرادی که کم خوابی دارند از نظر احساسی بسیار واکنش پذیر بوده، انعطاف پذیری کمتری داشته و حافظه بسیار ضعیف تری دارند.

برای حفظ بدن و سالم نگه داشتن خود و ذهنتان ورزش کنید و به خوبی بخوابید و این کار را برای افزایش کارآیی مغز خود انجام دهید.

۳- فکر مثبت از فیزیوتراپی هم مؤثرتر است.

درباره ی تأثیر مغز روی بدن هر چه بگوئیم کم گفته ایم.

محققان در آخرین تحقیقات دریافته اند که آنچه در ذهن افراد می گذرد، حتی روی دردهای آرتروزی هم می تواند تأثیر بگذارد.

ساینس دیلی در این مورد نوشته است که فعالیت ذهنی مثبت ، می تواند دردهای مفصلی را کم کند و حتی از فیزیوتراپی هم تأثیرگذارتر باشد.

محققان در این بررسی، با کمک یک گوشی هدفون، افراد را در معرض موسیقی آرامی قرار دادند و حین پخش موسیقی، رایحه لیمو و عطر رز را هم همراه با نوری ملایم در فضا پخش کردند، آنها از افراد خواستند که به موسیقی گوش کنند و فکرهای مثبت را در ذهنشان بپرورانند و جالب اینجا بود که با این تمرین، درد ۸۵ درصد آرام گرفت.

به همین دلیل محققان توصیه می کنند که برای آرام کردن دردهای مفصلی و عضلانی، چشم هایتان را ببندید و کمی مثبت فکر کنید و مثبت اندیش باشید، پس امتحان کنید و نتیجه را در عمل بگیرید.

اگر قرار باشد خوبی ما، وابسته به رفتار دیگران باشد، این دیگر خوبی نیست، بلکه معامله است. پس کمی مثبت تر فکر کنیم.

مطالعه بیشتر