راههای کنترل و خلاصی از احساسات منفی

احساسات منفی چیست، معرفی راههای کنترل و خلاصی از احساسات منفی

احساسات منفی مجموعه ای از افکار و فشارهای ذهنی است که در حالت‌های خشم، نفرت، اندوه، گریه، ترس و … خود را بروز داده و منجر به انجام کارها و رفتارهای ناخواسته می‌شود.

همانطور که می‌دانید، احساسات، یکی از راه های ارتباطی میان انسان هاست. زیرا احساسات نمایانگر افکار و ذهنیتی است که داریم و آن را با استفاده از حرکت و حالت های مختلف بدن به نمایش می‌گذاریم.

احساسات به طور کلی به دو دسته مثبت و منفی تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از آنها به دلایل مختلف بروز کرده و عوامل زیادی در شکل گیری آنها موثر هستند. پس احساسات منفی هر فرد می‌تواند ناشی از محرکات و عوامل زیادی باشد. اما علت اصلی بروز چنین حالت هایی، ضعف و کمبود در افکار و انتظارات ما از محیط پیرامون ماست. پدر، مادر، دوستان، آشنایان، همکاران، محیط کار، محیط آموزش و … هر کدام به نوعی می‌توانند باعث ناراحتی ما شده و احساس منفی را در ما ایجاد کنند.

 

ریشه احساسات منفی در چیست

 • مقایسه‌ خود با دیگران
 • تکرار باورهای غلط
 • چشم پوشی از توانایی های فردی
 • مسئولیت پذیر نبودن و فرار از مسئولیت زندگی خود
 • پرورش افکار منفی گرایانه
 • حس تایید شدن توسط دیگران
 • عدم توانایی نه گفتن
 • زندگی در خاطرات گذشته

 

۱. مقایسه‌ خود با دیگران

امروز سطح ارتباطات میان انسانها بسیار پیشرفته تر و گسترده تر شده است. هر کس می تواند اطلاعات بسیاری از زندگی و دنیای پیرامون شخص دیگر در فاصله بسیار دور بدست آورد.

یکی از مشکلات به وجود آمده از ارتباطات گسترده، مقایسه بیش از حد خود با دیگران است. این عمل شاید ابتدایی ترین عامل به وجود آورنده احساسات بد و منفی باشد، زیرا در گذشته نیز چنین رفتارهایی وجود داشت، اما به دلیل بالاتر رفتن سطوح زندگی و افزایش تعداد نفرات در دسترسی، گزینه‌های زیادتری برای مقایسه وجود دارد.

یکی از عوامل تشدید کننده و موثر در این امر نیز، اینترنت و شبکه های اجتماعی است.

توجه داشته باشید که مقایسه امری طبیعی است و مقدار کم آن می تواند مثبت و کمک کننده در رشد و پیشرفت باشد، اما اگر به طور روزانه خود را به دفعات با دیگران مقایسه کنید، به سرعت اعتماد به نفس خود را از دست داده و پر از احساسات منفی نسبت به خود و دیگران خواهید شد.

 

۲. تکرار باورهای غلط

مغز انسان در حالت طبیعی و به علت زندگی گذشتگان ما، به صورتی برنامه ریزی شده که از ترس و تردید برای دفاع از خود ما در برابر عوامل خطر آفرین استفاده کند.

هنوز هم این رفتار طبیعی در مغز تمامی انسان‌ها به مقدار کم یا زیاد وجود دارد. همین عامل باعث پرورش باورهای غلط در ذهن و ایجاد موانع بسیار در زندگی شده است.

تکرار افکار منفی و باورهای غلط میتواند به راحتی شما را از اداره زندگی باز دارد و احتمال رسیدن به موفقیت و زندگی شاد را در شما به صفر تبدیل کنید.

 

۳. چشم پوشی از توانایی های فردی

هر انسانی دارای استعدادها و توانایی‌های کلیدی و خاصی است ،که می‌تواند با استفاده از آنها در طول زندگی به موفقیت‌های زیادی برسد، اما بسیاری از افراد به دلیل شکست در مسیر زندگی و یا وجود موانع برای استفاده از توانایی ها، دیگر علاقه ای به استفاده از توانایی و استعدادهای خود نداشته و آنها را نادیده می‌گیرند، زیرا فکر می‌کنند که برای آنها هیچ کاربرد و فایده ای ندارد.

 بسیاری از افراد نیز به قدری اندیشه و احساسات منفی در خود دارند که نمی‌توانند استعدادهای خود را پیدا کنند. 

 

۴. فرار از مسئولیت زندگی خود

مسئولیت پذیری در دنیای امروز بسیار ضروری است، اما مهمتر از آن، پذیرش مسئولیت زندگی خود است.

هر فرد در قبال خویش مسئولیت هایی به گردن دارد که باید نسبت به آنها متعهد باشد.

ابراز ناراحتی از سختی‌ها و مشکلات در مسیر زندگی طبیعی است، اما سر باز زدن از مسئولیت ها و بزرگ کردن احساس منفی در ذهن باعث ایجاد دید منفی گرایانه در شما شده و زندگی را به کام خود و دیگران تلخ می‌کند.

 

۵. پرورش افکار منفی گرایانه

 احساسات منفی قدرت زیادی دارند و می‌توانند به سرعت مسیر زندگی شما را تغییر دهند. 

دریافت و انتقال این احساسات به دیگران نیز ساده و سریع است. تنها کافیست به صحبت‌های فرد منفی گرا گوش دهید تا بذر منفی گرایی در شما نیز کاشته شود و به سرعت در ذهن رشد کند.

 

۶. حس تایید شدن توسط دیگران

همه ما خواه و ناخواه در کنار دیگران زندگی می‌کنیم و دوست داریم با دیگران در ارتباط باشیم.

یکی از ساده ترین راه‌های برقراری ارتباط نیز، حرکت در مسیر فکری دیگران و تایید شدن توسط آنهاست.

شاید در نگاه اول، تایید شدن حس خوبی در شما ایجاد کرده و ارتباط شما را قوی تر کند، اما همین امر می‌تواند خواسته ها و نوع اندیشه‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد.

ترس از طرد شدن و عدم تایید توسط دیگران یکی از بزرگترین عوامل ایجاد احساسات منفی در افراد است.

 

۷. عدم توانایی نه گفتن

همیشه در زندگی لحظاتی وجود دارد که باید در آنها نه گفت، حتی اگر باعث ناراحتی فرد مقابل شود.

عدم توانایی در نه گفتن باعث می‌شود که شما در مسیر انجام کارهایی قرار بگیرید که دوست ندارید و یا مسئولیت هایی را قبول کنید که باعث نابودی زندگیتان شود.

همین موارد می تواند به راحتی حس منفی گرایی را در شما ایجاد کرده و اعتماد به نفس شما را از بین ببرد.

 

۸. زندگی در خاطرات گذشته

یادآوری خاطرات تلخ و شیرین در زندگی می تواند چراغ راه بسیاری از افراد برای ادامه و پیشرفت باشد. اما بسیاری از افراد در گذشته خود غرق شده و مدام خاطرات منفی و اشتباهات گذشته را مرور می‌کنند. این کار نه تنها تاثیر مثبتی در زندگی ندارد، بلکه باعث از بین رفتن افکار مثبت و حس اشتیاق به زندگی می‌شود.

 حسرت اشتباهات گذشته را خوردن، تنها حس منفی را به دنبال دارد. 

چگونه احساسات منفی خود را کنترل کنیم

چگونه احساسات منفی خود را کنترل کنیم

برای کنترل احساس منفی گرایانه و تغییر در آنها، راههای زیادی وجود دارد اما اولین قدم در این راه، پذیرش احساسات منفی گرایانه است.

با پذیرش احساسات بد می‌توان به راحتی آنها را کنترل کرده و در صورت نیاز به کلی از ذهن پاک کنید.

 

از جمله روش های کنترل احساسات منفی عبارتند از:

 • کسب اطلاعات درباره عوامل ایجاد کننده حس منفی و تشخیص دلایل بروز آن
 • پذیرش و ابزار احساسات مثبت و منفی و اثراتی که به دنبال داشته اند
 • تمرکز بر رفع مشکلات و مبارزه با ناامیدی
 • ایجاد چارچوب در رفتارها و افکار
 • ایجاد ارتباط مثبت و محبت آمیز با دیگران
 • خوشبین بودن و ابزار احساسات شاد در لحظات بروز احساسات منفی
 • فعالیت با دیگران بدون قضاوت و پیش داوری
 • انجام تمرینات تنفسی، آرامش اعصاب و مراقبتهای فیزیکی
 • هدف گذاری و تلاش برای رسیدن به آنها
 • تصور و تجسم جایگاه بالاتر در زندگی برای خود
 • ملاقات با دیگران و گفتگوهای مثبت
 • تعیین روزهای خاص برای تفریح و کسب آرامش

 

راه های خلاص شدن از احساسات منفی

خلاص شدن از احساسات منفی کار ساده و راحتی نیست، اما می‌توانید با تلاش و توجه به زندگی خود این خواسته را محقق کنید.

برای خلاص شدن از احساسات منفی روشهای زیادی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تلاش برای کنترل شرایط زندگی
 • جذب انرژی و افکار مثبت
 • توجه به گفتار و اصلاح کلام
 • پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته
 • ابزار شادی بعد از هر بار موفقیت
 • مقایسه جایگاه گذشته و حال حاضر خود

 

۱. تلاش برای کنترل شرایط زندگی ؛

تلاش برای کنترل شرایط زندگی یکی از اولین اقدامات در مواجهه با مشکلات به وجود آمده است، اما برای حل و کنترل شرایط سخت نمی توان همیشه موفق بود زیرا برخی شرایط از کنترل خارج است. در چنین حالتی بهترین کار این است که مشکل را بپذیرید اما سعی نکنید آن را کنترل کنید.

 

۲. جذب انرژی و افکار مثبت ؛

موثرترین راه برای خلاص شدن از احساسات منفی جذب انرژی و افکار مثبت است. زیرا ما به راحتی از محیط اطراف خود تاثیر می‌گیریم و اگر محیط ما مملو از افکار و حس مثبت باشد، ناخودآگاه غرق در شادی شده و حس منفی به راحتی از ذهن خارج میشود.

 

۳. توجه به گفتار و اصلاح کلام ؛

این شیوه می‌تواند کمک بسیاری به خلاصی از حس و اندیشه های منفی کرده و شما را در مسیر درست نگه دارد. قدرت کلمات را نباید نادیده گرفت زیرا کلمات بیانگر افکار ذهنی ما هستند و اگر از کلمات یا آواهای منفی استفاده کنید، به طور حتم گرفتار دید منفی گرایانه خواهید شد.

 

۴. پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته ؛

پرهیر از تکرار اشتباهات گذشته کلید و راه رسیدن به موفقیت است. فکر کردن مداوم و درس نگرفتن از اشتباهات خود و دیگران می‌تواند به راحتی شکست را به دنبال داشته باشد و احساسات منفی را در شما ایجاد کند.

 

۵. ابزار شادی بعد از هر بار موفقیت ؛

این شیوه شاید در نگاه اول کوچک و کم ارزش باشد، اما می‌تواند به راحتی انرژی و انگیزه لازم برای رسیدن به موفقیت را در شما ایجاد کرده و احساس و باورهای محدود کننده و منفی را در هر لحظه از شما دور کند.

 

۶. مقایسه جایگاه گذشته و حال حاضر خود ؛

مقایسه جایگاه گذشته و فعلی خود، به راحتی به شما نشان می‌دهد که چه دستاوردها و فعالیت هایی برای رشد زندگی خود داشته و چه میزان به خود اهمیت داده اید. تماشای گذشته کوچک و جایگاه بزرگ خود در حال حاضر، تاثیر بسیاری در خلاصی از احساسات پوچ و بیهوده دارد.

تاثیر احساسات منفی در زندگی

 اولین تاثیر وجود احساس منفی در فرد، بروز حالت‌های ناشی از فشار روانی مانند: عصبانیت، ترس، نا امیدی، اضطراب و بغض است. 

این حالت ها می توانند در شما استرس و اختلالات ذهنی بسیاری را به وجود آورد. این مسئله می‌تواند مشکلات جسمی را نیز به همراه داشته باشد، اما از طرفی بروز این احساسات نشان دهنده نیاز مبرم به ایجاد تغییرات، انجام فعالیتهای جدید و اصلاح افکار است.

درست است که احساسات و افکار مثبت می تواند اثرات بیشتری در زندگی ما ایجاد کرده و باعث موفقیت، پیشرفت، شادی، سلامتی و خوش بینی شوند، اما نگرش درست در احساسات منفی نیز می‌تواند در زندگی اثرات کاربردی و مهمی را بگذارد.

توجه داشته باشید که احساسات منفی نقش محافظت از ما در برابر سختی ها و مشکلات را بر عهده دارند، اما اگر به صورت کنترل شده نباشند می توانند نتایج بسیار مخربی در زندگی داشته باشند.

 

پاکسازی احساسات منفی از ذهن

برای پاکسازی تمام احساسات منفی و بد اولین راه این است که به دنبال انجام کارهایی بروید که باعث ایجاد حس مثبت در ذهن شما می‌شوند.

همیشه شرایط سخت و شکست‌ها در زندگی وجود دارد اما استفاده از تکنیک ها، کارها و هم صحبتی با افراد برای ایجاد احساسات مثبت، ساده ترین راه پاکسازی احساس منفی و حل مشکلات است.

 دومین گام برای پاکسازی ذهن، عدم توجه به رفتارها و گفتارهای مخرب و منفی دیگران است. 

همیشه افرادی در اطراف ما هستند که سیگنال‌های منفی به اطراف پراکنده می‌کنند و با گفتار و رفتار خود باعث ایجاد حس بد در دیگران می‌شوند.

همچنین سعی نکنید اطرافیانتان را همیشه از خود راضی نگه دارید، زیرا هر تلاشی که کرده اید، برای دیگران ارزش زیادی نداشته و با کوچکترین اشتباه شما را تخریب می‌کنند. پس سعی نکنید برای دیگران زندگی کنید.

گام بعدی برای پاکسازی احساسات منفی، جدی نگرفتن این احساسات است، زیرا احساس منفی همیشه در زندگی وجود دارد و توجه زیاد به آن می‌تواند نتایج بدی به همراه داشته باشد. همچنین سعی کنید از مشکلات کوچک بگذرید و آنها را با احساس منفی گرایانه بزرگ نکنید.

یکی دیگر از راههای موثر در پاکسازی احساس منفی، صحبت درباره احساسات، افکار و دلایل و مشکلات به وجود آورنده آنها با افراد با تجربه و آگاه است، زیرا این افراد می‌توانند راهنمایی‌های خوبی به شما کرده و شما را از غرق شدن در مشکلات نجات دهند.

فکر کردن درباره مشکلات و موانع زندگی باعث به وجود آمدن ترس و دلهره در ذهن شده و احساسات منفی زیادی را در ذهن به وجود می‌آورد.

پس بهتر است ذهن خود را مشغول به کارهای مفید تر کنید.

در زمان های بیکاری و اوقاتی که ذهن شما پر از احساس منفی است. بهتر است وقت خود را صرف کارهای خارج از خانه کرده یا ورزش کنید. به خرید بروید یا به عزیزان خود سر بزنید. انجام چنین کارهایی می‌تواند در کاهش حس منفی در ذهن کمک کند. همچنین می توانید با انجام کارهای خوب نظیر راهنمایی دیگران، ابراز محبت، کمک کردن، در کنار دیگران بودن و … احساس مثبت در ذهن ایجاد کنید.

همیشه از داشته هایتان نهایت استفاده را کرده و نسبت به آنها شکرگزار باشید.

رضایت از داشته های کنونی و تلاش برای پیشرفت و بهبود آنها می تواند به راحتی احساسات منفی را از ذهن پاک کرده و احساسات مثبت را جایگزین کند.

همچنین سعی کنید روز خود را پر انرژی آغاز کرده و تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط کنونی و ارتقاء زندگی خود انجام دهید.

مطالعه بیشتر