چگونه ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم

ضمیر ناخودآگاه چیست؟ چگونه ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم؟

اگر شما هم به این نتیجه رسیده اید که ضمیر ناخودآگاه در موفقیت های زندگی نقش دارد، و می‌خواهید از قدرت ناخودآگاه برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان کمک بگیرید. بهتر است ابتدا بدانید ضمیر ناخودآگاه چیست؟ چگونه فعالیت می‌کند؟ چگونه می‌توانیم به ذهن ناآگاه نفوذ کنیم. آن را برنامه ریزی کرده و تحت کنترل خود در آوریم.

از قرن‌ها پیش تا به امروز تأثیر عوامل مختلف برافکار و بر رفتار انسان‌ها ، یکی از جذاب ترین چالشهای علم روانشناسی و علوم اعصاب است.

شاید ندانید اما خیلی از تغییرات کوچک در زندگی ما با کنترل ذهن و افزایش تمرکز رخ می‌دهد، بنابراین اگر ذهن خود را براساس زندگی رضایت بخش ، شادی و پرنشاط آماده کنید احتمال موفقیت در هر کاری را خواهید داشت.

در حقیقت ذهن رمز موفقیت در زندگی ایده آل شما است و یادگیری نحوه تغییر و آگاهی از ذهن ناآگاه شانس این موفقیت را افزایش می دهد، زیرا ضمیر ناخودآگاه نقش بزرگی برای کنترل ذهن و ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی و اهداف ما ایجاد می‌کند.

دانشمندان، مغز را براساس انواع اقدامات آگاهانه و ناآگاهانه تقسیم بندی می‌کنند، و بیشتر بر ذهن آگاه تاکیده کرده اند و قرن هاست سطحی از ذهن “ناخودآگاه” و قدرت فوق العاده ای بر ادراک و رفتار انسان‌ها به خوبی تعریف و درک نشده است.

تقریباً تمام فعالیت های مغزی در سطح ناخودآگاه اتفاق می‌افتد و تنها ۱۰ درصد از اطلاعات به ذهن آگاه می‌رسد.

به بیان ساده تر انسانها فقط از بخشی از مغز خود به ناخودآگاه استفاده می‌کنند. البته دانشمندان هنوز اطلاعات کافی در مورد آن ندارند، اما تقریباً اغلب کارهای روزمره ما توسط آن اجرا و کنترل می‌شود. نمونه ای از وظایف ضمیر ناخودآگاه اطلاعاتی است که از حواس حاصل می‌شود.

همانطور که می‌دانید مغز با صدها مگابایت در ثانیه اطلاعات بمباران می‌شود و اگر مجبور شود همه موارد را بررسی و پردازش کند، منفجر خواهد شد، بنابراین این ضمیر ناخودآگاه که همه اطلاعات را پردازش می‌کند و تعداد اندک آن را به خودآگاه منتقل می‌کند.

اگر بخواهیم دقیق تر به این مفهوم بپردازیم دانستن این نکته مهم است که ناخودآگاه تمام وقایع و خاطرات گذشته را در خود ثبت می‌کند تا در موقعیت های مختلف از آنها استفاده کند. به عنوان مثال به محض اینکه مهارت رانندگی پیدا کنید، دیگر هنگام رانندگی به این مسئله که کدام دنده‌ها را باید عوض کنید یا کدام پدال‌ها را باید فشار می‌دهید، یا کدام آینه را باید نگاه کنید فکر نمی کنید و به صورت ناخودآگاه حرکات و اعمال را انجام می‌دهید .

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

آیا تا به حال با مراجعه به فروشگاه مواد غذایی فکر کرده اید، چرا از بین هزاران محصول تنها برخی از آنها را انتخاب می‌کنید؟ در حالی که می توانستید مارکها و برندهای دیگر را انتخاب کنید. خب خیلی ساده هست این ضمیر ناخودآگاه هست که باعث می‌شود هر دفعه محصولات خاصی را انتخاب کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد  بسیاری از تصمیمات خرید منطقی نیست و آگاهانه انتخاب نمی شوند و بیشتر انتخاب‌های خرید ما در سطح ناخودآگاه انجام می‌شود. 

ضمیر ناخودآگاه تأثیر زیادی در هر عملی دارد، اما به طور مداوم نادیده گرفته می شود وذهن آگاه قادر به تشخیص آن نیست.

ضمیر ناخودآگاه عملکردهایی مانند دمای بدن ، ضربان قلب و تنفس را تنظیم می‌کند. بعلاوه بر این ذهن دائماً در حال فیلتر و جذب اطلاعات و محرکهایی است که باورها ، تجربه قبلی ، خاطرات و مهارت‌های ما را تشکیل می‌دهد و ضمیر ناخودآگاه مانند دروازه‌بان قلمرو فکری ما بزرگترین موفقیت ، خوشبختی یا شفابخشی در زندگی را ایجاد و تقویت می‌کند .

 ارتباط بین ناخودآگاه و ذهن آگاه دو طرفه است به این معنی که هر زمان که ایده، احساسی، خاطره‌ای یا تصویری از گذشته داشته باشید، این ضمیر ناخودآگاه است که با ذهن آگاه ارتباط برقرار می‌کند. 

 

عجایب ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه ، بزرگترین شگفتی شناخته شده در علوم روشناسی مدرن است و یکی از بارزترین کارکرد آن، تغییر در زندگی فردی افراد و کمک در ایجاد و ساختن زندگی سالم و شادتر می‌باشد.

مطمئناً ذهن ناخودآگاه بخشی فعال و هوشمند از مغز است که برای داشتن زندگی شادتر و موفق تر حیاتی است.

 در واقع اگر از ضمیر ناخودآگاه خود به طور موثر استفاده شود، بر انگیزه شخصی، قدرت اراده و هوش هیجانی تأثیر بسزایی دارد. 

در نتیجه، تلاش برای دستیابی به اهداف زندگی به سادگی با شناخت و فعال سازی ذهن ناخودآگاه محقق می‌شود.

 

ضمیر ناخودآگاه چگونه عمل میکند؟

ضمیر ناخودآگاه نقش اساسی در بهبود شرایط زندگی شما دارد و از اصلی ترین عواملی موفقیت و یک زندگی مرفه است، که می تواند بدون آنکه متوجه آن باشید شرایط زندگی تان را تغییر می‌دهد.

بیشتر اوقات حالاتی که احساس می‌کنیم، توسط ضمیر ناخودآگاه ما شکل می‌گیرد.

ناخودآگاه قسمت کوچکی از مغز را برعهده دارد که عملکردهای خود را به طور موثر انجام می‌دهد، و تمام اطلاعاتی را که از آن بی اطلاع هستیم در آن ذخیره و پردازش می‌شود، این قسمت از مغز معجزه بزرگی در زندگی شما ایجاد می‌کند.

ذهن ناخودآگاه بهترین عملکرد را در مواقع عدم هوشیاری دارد.

به عنوان مثال هنگام خواب و یا کارهایی نظیر رانندگی، حمام و تماشای تلویزیون. درست است در زمان انجام این فعالیت‌ها ممکن است دچار حواس پرتی شوید اما ذهن ناخودآگاه عملکرد بالایی دارد و بدون فکر کردن بسیاری از کارهای روزمره را توسط آن انجام می‌دهیم.

چگونه ضمیر ناخودآگاه را کنترل کنیم؟

چگونه ضمیر ناخودآگاه را کنترل کنیم؟

انتقال افکار از ذهن هوشیار به ضمیر ناخودآگاه دشوار است و از طریق احساسات انجام می‌شود و افکاری که همراه احساسات هستند در ناخودآگاه قرار می‌گیرند. متأسفانه، این موضوع هم در مورد احساسات منفی و هم احساسات مثبت صادق است. پس باید آنرا با عادات، احساسات و افکار مثبت کنترل کنیم.

 

راه کارهای کنترل ضمیر ناخودآگاه:

 • تکنیک مقابله و جایگزینی
 • ایجاد انگیزه
 • کنترل ترس و افکار منفی
 • ایمان و عشق
 • تکنیک تجسم

 

تکنیک مقابله و جایگزینی

یکی از بهترین روشها در کنترل ناخودآگاه تکنیک مقابله است. به این ترتیب که هر بار که افکار منفی به ذهن شما خطور کند با افکار مثبت جایگزین کنید.

 

ایجاد انگیزه

ضمیر ناخودآگاه بر اساس افکار انسان عمل می‌کند، بنابراین با درک و به کارگیری قدرت آن می‌توان به هر هدفی در زندگی دست یافت.

هنگامی که ذهن ناآگاه خود را بر اساس اهداف و احساسی که نسبت به رسیدن آن دارید تنظیم کنید، این کار به شما امکان مشاهده فرصت‌های موفقیت در زندگی را می‌دهد.

برای ایجاد انگیزه می توانید اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تبدیل کنید و با پشتکار و تکرار با رسیدن به اهداف کوچکتر در خود ایجاد انگیزه کنید. فکر نکنید تنها باید با رسیدن به اهداف بزرگ خود حس رضایت و پیروزی داشته باشید. رسیدن به موفقیت های کوچک خود را هم جشن بگیرید و به این وسیله انگیزه خود را برای رسیدن به پیروزی های بزرگتر بالا ببرید. با این روش حس پیروزی و موفقیت را در خود بالا ببرید و موفقیت را جزیی از زندگی خود کنید.

دیدن یا گوش دادن به فیلم‌ها و سخنرانی انگیزشی یکی دیگر از روشهای ایجاد انگیزه است که ضمیر ناخودآگاه را آماده رسیدن به اهداف زندگی می‌کند.

 

کنترل ترس و افکار منفی

اولین قدم برای استفاده و کنترل قدرت ضمیر ناخودآگاه، از بین بردن افکار و احساسات منفی است. هنگامی که بسیار احساساتی هستید و سریعا دلهره و ترس سراغ شما می آید در این حالت افکار منفی اثرات بدی در موفقیت شما ایجاد می‌کند. بنابراین از بین بردن افکار منفی یا مقابله با آنها در اسرع وقت گام بسیار مهمی در جهت موفقیت است.

 

ایمان و عشق

قوی ترین و مثبت ترین احساسات ایمان و عشق به آن کار است و به این ترتیب ایمان و عشق به هر کار و فکری در ضمیر ناخودآگاه به اعمال، فرصت‌ها و ایده‌ها تبدیل خواهد شد.

 

تکنیک تجسم

یکی از قدرتمندترین تکنیکها برای کنترل ذهن ناخودآگاه تجسم زندگی خودتان است به این ترتیب که روزانه چند دقیقه وقت بگذارید، چشم هایتان را ببندید و زندگی تان را بعد از رسیدن به خواسته هایتان تصور کنید.

 

چگونه ضمیر ناخودآگاه را برنامه ریزی کنیم؟

روش‌های مختلفی برای برنامه ریزی ناخودآکاه شما وجود دارد،به یاد داشته باشید ضمیر ناخودآگاه شما دائماً اطلاعات را جذب و نتیجه گیری می کند و بر اساس آنها باورها و افکارتان را شکل می‌دهد.

اگر محیط روزانه شما منفی و و پر از نزاع و درگیری روزانه است، سخت است برنامه مثبتی را به ناخودآگاه خود منتقل کنید. بنابراین اولین اقدام محدود کردن منفی نگری است. به دنبال افکار مثبت باشید و بیشتر وقت خود را با افراد مثبت و موفق بگذرانید. علاوه بر این ضمیر ناخودآگاه شما به تصاویر واکنش خوبی نشان می‌دهد. تجسم و تصویرسازی ذهنی دو روش عالی برای برنامه ریزی آن با تصاویر مثبت است.

 سعی کنید روزانه ۱۰-۱۵ دقیقه وقت خود را صرف تجسم صحنه‌های مثبتی کنید که شامل تجربیات و موفقیت‌های زندگی شما در آینده است. 

 

برخی از مواردی که می‌توانید تجسم کنید:

 • داشتن یک کار پر نشاط
 • داشتن خانه ای زیبا
 • تعطیلات خوب
 • و هر چیز دیگری که در آینده دوست دارید به آن برسید.

تجسم مکرر موقعیت‌های مثبت در نهایت باعث مثبت شدن تصاویر منفی از تجربیات ، ترس‌ها ، نگرانی‌ها و تردیدهای گذشته شما در ناخودآگاه می‌شود.

 

قوانین ساده برای بهترین عملکرد برنامه ریزی ناخودآگاه:

اگر برای تغییر افکار منفی خود از تکنیک تلقین برای اثرگذاری بر ضمیر ناخوداگاه استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید گفتن جملات تاکیدی به صورت مثبت به عنوان نمونه “من متعهد و موفق هستم” به جای “من مطمئن و موفق خواهم بود”. همچنین از جملات مثبت به جای منفی استفاده کنید، زیرا جملات منفی در ذهن ناخودآگاه پردازش نمی شود بنابراین تکرار جملات مثبت را فراموش نکنید.

چگونه ضمیر ناخودآگاه را تغییر دهیم؟

چگونه ضمیر ناخودآگاه را تغییر دهیم؟

ضمیر ناخودآگاه برای فعالیت خود از قدرت ذهن کمک می‌گیرد، بنابراین برای تغییر و کنترل آن باید ذهن خود را کنترل کنیم و به آن نفوذ کنیم. تکنیک ها و روش‌های مختلفی برای تسلط بر ذهن وجود دارد. از جمله روش‌های پر کاربرد برای دسترسی و کنترل ضمیر ناخودآگاه می‌توان استفاده از مدیتیشن و یوگا، هیپنوتیزم و هیپنوتراپی، ان ال پی ( nlp ) و سابلیمینال را نام برد.

 

در ادامه می‌توانید از تمرین پایین برای ایجاد خلسه و بالابردن قدرت تمرکز بر افکار و ذهن استفاده کنید.

 • در مکانی آرام به پشت بخوابید و پاها و بازوها را کمی از هم باز کنید، کف دست‌ها رو به پایین باشد.
 • چشمان خود را به نقطه ای از سقف ثابت کنید و ۳ بار نفس عمیق بکشید.
 • به طور عمیق و آهسته نفس خود را بیرون دهید تا احساس آرامش کنید و هرگونه نگرانی یا تنش را از بین ببرید در صورتی که در نفس سوم پلک‌ها بسته شوند.
 • سه بار دیگر نفس عمیق بکشید.
 • با هر نفس عمیق تر احساس آرامش کنید به طوری که پس از ۷ بار تنفس ، باید در حالت آرامش عمیق قراربگیرید.
 • وقتی به این حالت آرامش رسیدید دیگر ضمیر ناخودآگاه نیازی به تنظیم دمای بدن ندارد ، بنابراین کاملا آگاهانه تأثیر گذار است.
 • اکنون شروع به تجسم افکار مثبت خود کنید. به عنوان نمونه خود را یک ورزشکار برتر تصور کنید که با شدت و تمرکز تمرینات خود را پشت سر می‌گذارد یا کارمندی که زود به سر کار می‌رود و در اصل اهداف خود را تجسم کنید.
 • سعی کنید این تمرین را به مدت ۲۰ دقیقه در روز و ۳ بار در زمان‌های زیر انجام دهید:
  پس از بیدار شدن از خواب، بعد از کار و قبل از خواب

زمانیکه ذهن شما به آرامش می‌رسد، خود را در موقعیت‌های مثبت قرار دهید. تجسم خلاق داشته باشید. تصویری مثبت از موقعیتی که در آن قرار دارید بسازید. این شیوه تصویر سازی ذهنی کمک می کند ذهنیت مثبت را وارد ناخوداگاه خود کنید.

 

استفاده از سابلیمینال برای کنترل ضمیر ناخوداگاه

در این مقاله روش‌های مختلفی برای کنترل و نفوذ به ذهن ناآگاه نام برده شد. شاید بتوان گفت ساده ترین راه برای تغییر ذهن ناآگاه و برنامه ریزی آن فایل های سابلیمینال مسیج هستد. در اینجا توضیح مختصری در مورد سابلیمینال و نحوه برنامه ریزی ضمیر ناخوداگاه به وسیله آن را توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر و کاملتر با پیام های سابلیمینال می‌توانید مقاله ای را که در این رابطه در سایت ذهن گیرا موجود هست را مطالعه کنید.

پیامهای سابلیمینال یک سری فایل های صوتی هستند که جملات و عبارات تاکیدی را به وسیله تکرار به ذهن ناخوداگاه ما وارد می‌کنند. این فایل ها به شکلی تهیه می‌شوند که گوش قادر به شنیدن این عبارات و جملات تاکیدی نیست. تنها چیزی که می‌شنوید صدای موسیقی است.

جملات و تلقین های مثبت با فرکانسی بالاتر از فرکانسی که گوش می‌تواند بشنود به ذهن ناآگاه نفوذ می‌کنند. تکرار این تلقینات مثبت باورهای جدیدی را برای ما می‌سازند. در واقع این عبارات تاکیدی مثبت می‌توانند با برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه باعث تغییر باورهای محدود کننده و افکار منفی به باورها و عادت های مثبت شوند.

در انتها می‌توانید برای آشنایی بیشتر با روش‌های نفوذ به ضمیر ناخوداگاه مقالات زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر